SLP035-24C1D2 - 35W 24V CID2 Certified Polycrystalline Solar Panel
SKU:
SLP035-24C1D2
72 CELL
POLYCRYSTALLINE MODULE
35W
POWER OUTPUT
21%
MODULE EFFICIENCY
3%
POSITIVE TOLERANCE
Add To Quote
Introduction: SLP035-24C1D2 utilizes high efficient polycrystalline solar cells and the latest solar module production technology. It is widely used in various 12V off-grid applications such as traffic and safety, telecommunications, lighting, recreational vehicles, marine., etc. Its sturdy aluminum frame, thick back plate, and specialized junction box ensure that the module can withstand various weather conditions and provide its expected energy output. Key Features: Polycrystalline cell efficiency: 21% Up to 35 watts of power output 24 volts DC output Durable and reliable construction ability to withstand harsh environmental conditions Lightweight and easy to install
  • Electrical Characteristics
  • Module Type SLP035-24C1D2
  • Maximum power (Pmax) 35W
  • Voltage at Pmax (Vmp) 37.02V
  • Current at Pmax (Imp) 0.95A
  • Open-circuit voltage (Voc) 44.06V
  • Short-circuit current (Isc) 1.01A
  • Module Efficiency 21%
  • *STC: Irradiance 1000W/m2 , AM1.5 spectrum, module temperature 25°C
  • Rating Characteristics
  • Operating temperature -40°C to 65°C
  • Maximum system voltage 1000V DC
  • Power tolerance ± 3%
  • *NOCT: Nominal operating cell temperature (the data is only for reference)
  • Specifications
  • Cells Polycrystalline silicon solar cell
  • No. of cell and connections 72(6X12)
  • Module dimension 21.46in. x 20.24in. x 1.38in. [545mm x 514mm x 35mm]
  • Weight 7.57lbs[3.43kg]
  • Temperature Characteristics
  • Temperature coefficient of Voc -(80±10)mV/°C
  • Temperature coefficient of Isc (0.065±0.015)%/°C
  • Temperature coefficient of power -(0.5±0.05)%/°C
  • NOCT (Air 20°C; Sun 0.8kW/m2 wind 1m/s) 47±2°C